Organické sloučeniny - strukturní vzorce včetně vazeb

Základní škola a Mateřská škola Luka nad Jihlavou
Žáci sami navrhnou, vymodelují a vytisknou značky prvků C, O, H a chemické vazby, které pak použijí v chemii při procvičování strukturních vzorců v organické chemii
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MINI / MINI+
0
2
0
118
updated November 6, 2023

Summary

PDF
Žáci sami navrhnou, vymodelují a vytisknou značky prvků C, O, H a chemické vazby, které pak použijí v chemii při procvičování strukturních vzorců v organické chemii

The focus of the target group

Projekt je určen především pro žáky 5. – 9.ročníku základních škol.

Vhodný je ale i pro mladší žáky, kterým se pomůže s představením potřebného softwaru a 3D tiskárny.

Necessary knowledge and skills

Modelování v programu Tinkercadu, základní znalosti práce s programem PrusaSlicer a

obsluhou 3D tiskárny.

Project objectives

Projekt doplňuje výuku informatiky v 5.třídě a chemie v 9. třídě. Cílem projektu je rozvoj  digitálních kompetencí při práci s modelovacím softwarem a při práci s 3D tiskárnou, dalším záměrem byly kompetence pracovní a sociální. Žáci se během zpracování projektu naučí mírně pokročilejší modelování v programu Tinkercad, naučí se pracovat i s PrusaSlicerem.  Žáci vymodelovaly značky prvků a chemické vazby, jež se uplatní při praktickém nácviku chemických vzorců v průběhu celého devátého ročníku ZŠ při studiu chemie.

Required equipment

Počítačová učebna, 3D tiskárna, počítače pro modelování, Software Tinkercad, PrusaSlicer, pravítka, papír, nůžky

3D modelingIT classroom

Project time schedule

1 h – příprava učitele na projekt, 4 h – spolupráce 5. a 9. ročníku na výběru tématu a přípravě realizace modelování, 4 h – tvorba modelu, 4 - 5h délka tisku 

Workflow

 

  1. Seznámení s projektem a funkcí 3D tiskárny

Žáci jsou v úvodní hodině seznámeni s celým projektem a funkcí 3D tisku včetně způsobů modelování. Učitel žákům představí 3D tiskárnu a její základní obsluhu. Seznámí žáky s modelovacím softwarem Tinkercad, který žáky 1. i 2. stupně ZŠ velmi  zaujal. Někteří žáci naznali, že je pro ně intuitivní. Práce a nácvik trval poměrně krátkou dobu. 

V rámci výuky jsme vytvořili třídu v Tinkercadu, díky tomuto kroku jsme pracovali společně a sdíleli jsme si vlastní zkušenosti.  Prvotní práce v Tinkercadu spočívala ve volném modelování čehokoliv, žáky práce velmi bavila a zaujala, čímž si základní funkce osvojili v krátkém čase.

2.  Příprava na modelování

Žáci vyrobili značky z papíru, pečlivě je vyměřili a vystřihli si je pro názornost a praktické vyzkoušení pro vyhovující velikost značek. Po vyzkoušení se rozhodli pro velikosti značek a vazeb. Celkem vytvořili 7 modelů různých velikostí, nakonec se rozhodli pro dodržení 2cm hlavního rozměru. Vše probíhalo ve spolupráci  5. a 9. třídy.

               3. Samotné modelování

Žáci již byli seznámeni s funkcemi modelování v Tinkencadu – znali již vládání tvarů, úpravu rozměrů, seskupování, pracovali  s funkcí „díra“, dokázali modelovat dle vlastních postupů a nebáli se experimentovat. Učitel zde plnil roly průvodce a korekce, zřídka kdy musel zasahovat a radit.

4.  Příprava pro tisk vytvořených souborů

Postup ukládání neboli export modelu do souboru stl. Jsme si ukázali společně. Dále jsme se naučili přenést soubor do programu Prusaslicer.  Žákům byla vysvětlena funkce tohoto programu, jež tkví v přípravě modelu pro tisk na 3D tiskárně. Nastavili jsme  zde materiál filamentu PLA.  Nakonec  jsme vygenerovali soubor gcode,jež jsme přenesli pomocí flashdisku na tiskárnu.  

Doba tisku nám zabrala asi 4-5 hodin. Žáci si chtěli vyzkoušet všechny potřebné operace při 3D tisku, včetně výměny filamentu. 

 

Authors

Základní škola a Mateřská škola Luka nad Jihlavou, Školní 177, Mgr. Jaroslava Dörrerová, žáci 5. a 9. ročníku

Tags



Model origin

The author marked this model as their own original creation.

License