Žáci 2. stupně základní školy, hodiny dějepisu, OV a výtvarné výchovy.
Žáci by měli být teoreticky seznámení s vybranými uměleckými slohy. V informatice by již měli mít za sebou první zkušenosti s jednoduchým modelováním v programu Tinkercad.
Žáci si upevní své znalosti ve vzdělávací oblasti Člověk a společnost, rozvíjí svou kreativitu, klíčové kompetence k učení, pracovní, k řešení problému. 3D modely budou sloužit jako pomůcky při výuce dějepisu, výchovy k občanství a výtvarné výchovy.
Běžné vybavení IT učebny, program Tinkercad, 3D tiskárna, vteřinové lepidlo, fotoaparát.
2 h - teoretická příprava
16 h - modelování
40h - tisk na jedné tiskárně
Hodina dějepisu v 7. třídě. Jednalo by se o závěrečnou hodinu na konci školního roku, kdy by bylo závěrečné opakování uměleckých slohů, které se probraly v průběhu roku. Celou hodinou by provázela prezentace, která je součásti příloh.
Jako první by se zopakoval románský sloh, děti by měli za úkol vytvořit myšlenkou mapu a napsat charakteristické rysy týkající se románského slohu a nakreslit půdorys rotundy a její typické okno. Poté by měli možnosti si prohlédnout stavby, které byly vytisknuty v rámci informatiky na 3D tiskárně.
Druhým slohem by byl sloh gotický, kde by děti měli za úkol vyjmenovat co nejvíce gotických staveb, na které si vzpomenout a zařadit sloh do správného století. Např. tento sloh je typický pro období Lucemburků a Karla IV. Na závěr tohoto slohu by se opět nechala kolovat katedrála a vitrážové okno, které bylo vytisknuto. Děti by si takové okno zkusili nakreslit.
Další sloh, který by se prezentoval, by byla renesance. Opět bychom si s dětmi zopakovali typické prvky pro renesanci a řekli významná místa, která můžeme najít v ČR. Např: Telč.
Dalším slohem by bylo baroko, které sice řadíme na začátek 8. třídy, ale nějaké základy už mají z prvního stupně. Řekli bychom si typické znaky, kterými jsou například kopule a děti by si zkusili podle vytisknutého vzoru nakreslit danou stavbu.
The author marked this model as their own original creation.