Slepá mapa krajů ČR

I. Německé zemské gymnasium Brno
Projekt „Slepá mapa krajů ČR“ je zaměřen k testování žáků ze znalostí členění Česka na samosprávné celky - kraje.
Easy
Short-term
10–14 yrs
Verified by Prusa Team
Suitable printers: Prusa MK3/S/S+
1
10
0
430
updated May 16, 2022

Summary

PDF
Projekt „Slepá mapa krajů ČR“ je zaměřen k testování žáků ze znalostí členění Česka na samosprávné celky - kraje.

The focus of the target group

Cílovou skupinou realizace projektu mohou být, vzhledem k míře obtížnosti realizace, žáci 2. stupně základní školy nebo 1. stupně víceletého gymnázia. 

Necessary knowledge and skills

Aby mohli žáci projekt úspěšně realizovat, musí mít určité znalosti z aplikace PrusaSlicer, jako jsou znalosti importu a exportu souborů, musí vědět, jak nastavit kvalitu tisku, a v neposlední řadě i vlastní slicování, vytvoření G-code a jeho umístění na SD kartu. Jelikož při tisku „vlajek“ s názvy krajů jsou písmena tištěna v jiné, kontrastní barvě, musí žáci znát postup, jak změnit po slicování v aplikaci od určité vrstvy barvu, jak se tato změna barvy (filamentu) realizuje při samotném tisku. 

Project objectives

Hmatatelným výstupem projektu je vytvoření didaktické pomůcky do předmětu zeměpis. Cílem tohoto projektu je formou hry složit mapu ČR pomocí jednotlivých (samostatných) dílů (krajů), kde jednotlivé části nemají žádnou vizuální nápovědu nebo orientaci pro určení světových stran. Je proto pouze na „hráči“ aby díl ČR (kraj) správně orientoval a přiřadil k němu další, navazující díl, tak, aby nakonec složil mapu celé ČR. Poté jednotlivým částem skládačky přiřadí formou „praporku“ název kraje. Používáním této „skládačky“ si žáci trénují motoriku, paměť nebo logické uvažování a v neposlední řadě, při přiřazování názvů jednotlivým krajům, i základní znalosti zeměpisu ČR.

Required equipment

K realizaci projektu není zapotřebí žádného speciálního vybavení. Jak už bylo popsáno v bodě 6, ve kterém jsou popsány potřebné znalosti, pak vybavení koresponduje s těmito potřebami. Pro realizaci projektu je potřeba mít nainstalovanou aplikaci PrusaSlicer na PC s operačním systémem Windows, SD kartu pro přenos vygenerovaného G-code do 3D tiskárny a v neposlední řadě 2 filamenty, nejlépe kontrastních barev pro tisk názvů krajů na cedulky, které se připojují k jednotlivým krajům.

3D modelingIT classroom

Project time schedule

Pro vytvoření projektu bylo zapotřebí „stáhnout“ z internetu mapu ČR, která byla rozdělena po jednotlivých samosprávních celcích – krajích. Do úvahy přicházela mapa, na které byl každý kraj podbarven jinou barvou. V aplikaci MS Powerpoint poté došlo k separaci jednotlivých krajů a to technikou odstranění pozadí. Tato technika se na mapu ČR aplikovala postupně, časová náročnost těchto operací se pohybovala cca 4 hodiny. Poté byly jednotlivé kraje uloženy do samostatných grafických souborů .png. následně byly veškeré soubory s koncovkou .png konvertovány prostřednictvím online konvertoru umístěného na stánkách https://www.online-convert.com/ z formátu 2D do formátu 3D s koncovkou .svg. Časová dotace pro tyto výše jmenované úkony byla 2 hodiny. Vytvoření cedulek včetně popisu jednotlivých krajů „zabralo“ 3 hodiny času, modelování nálitku jednotlivým mapám krajů včetně jeho spojení s jednotlivými kraji trvalo 2 hodiny.

V aplikaci Prusaslicer byly vytvořeny 2 soubory .stl s množinou krajů, časová dotace pro tuto činnost – 2 hodiny. Slicování všech částí projektu včetně vytvoření souborů g-code zabralo 2 hodiny

Jelikož jsme projekt vytvářeli po vyučování, celkově jsme na projektu pracovali cca 5 týdnů jeden den v týdnu v PC učebně, až byly k dispozici volné PC.

Projekt „Slepá mapa ČR“ se skládá ze 14 základních částí (mapky krajů) a 14 názvů krajů ve formě cedulek, které se při „hře“ napojují k mapkám krajů. Tisk se realizuje ve 3 krocích: 

  1. 1. část map krajů (7 krajů – Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Středočeský, Ústecký) – samostatný STL soubor. Časová dotace tisku je 6 hodin a 54 minut.
  2. 2. část map krajů (7 krajů – Karlovarský, Praha, Plzeňský, Jihočeský, Vysočina, Jihomoravský, Zlínský) – samostatný STL soubor. Časová dotace tisku je 6 hodin a 35 minut.
  3. Cedulky – 14 názvů krajů – samostatný STL soubor – časová dotace tisku je 7 hodin a 43 minut při nastavení tisku „0,10 mm DETAIL“

Při praktickém používání didaktické pomůcky se může stát, že se některý z vytištěných dílů (krajů) může poškodit a je potřeba poškozený díl nahradit novým. Aby se nemusely tisknout všechny kraje (7 v rámci skupiny) současně, jsou k projektu připojeny, mimo výše 3 zmiňované STL soubory, pro každý kraj samostatný STL soubor.

Workflow

  1. Popis postupu tvorby primární části k vytvoření souborů STL jednotlivých krajů
    1. Nalezení mapy ČR na internetu podle krajů (každý kraj jiná barva)
    2. Vyřezání jednotlivých krajů v aplikaci MS Powerpoint, technikou odstraňování pozadí
    3. Uložení jednotlivých krajů do samostatných souborů
    4. Konverze obrázků z 2D do 3D online konvertorem (https://www.online-convert.com/)
  2. Úprava jednotlivých souborů krajů v aplikaci Tinkercad 
    1. přidání nálitku s otvorem pro cedulku
  3. vytvoření jmenných cedulek jednotlivým krajů
  4. Úprava .stl souborů v Prusaslicer
  5. Změna barvy textu v názvu kraje na cedulce

Authors

I. Německé zemské gymnasium, základní škola a mateřská škola, o. p. s., , Autor a koordinátor - Ing. Petr Dydowicz, Ph.D., účastníci projektu: Daniel Šlampa, Pavel Zeman (Kvarta)

Tags



Model origin

The author hasn't provided the model origin yet.

License